Włókna konopne w Polsce, jeszcze za czasów wojny zajmowały bardzo wysokie miejsce w branży tekstylnej. Nic w tym dziwnego, włókna konopi uchodzą na najtrwalsze na świecie, a co więcej pozostają w pełni naturalne! Dzięki nim statki mogą cumować do brzegu, konie mają trwałe ogłowie, a rodzice mogą chustować swoje dzieci. Jeśli zastanawiasz się, jakie dokładnie zastosowanie mają włókna konopne i jakie są ich cechy charakterystyczne – koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Cechy charakterystyczne włókien konopnych
Wielka popularność produktów z konopi, a w szczególności tych prozdrowotnych, nieco przyćmiła pozostałe zalety tych roślin. W praktyce uprawa konopi siewnych jest w zasadzie bezodpadowa, ponieważ do poszczególnych procesów produkcyjnych wykorzystuje się każdy z elementów rośliny. Właściwości włókna konopnego szczególne uznanie znajdują w branży tekstylnej, papierniczej i przemysłowej.
Włókna konopne były znane już przez starożytnych Greków, którzy widząc potencjał tych niezwykle wytrzymałych roślin, tkali delikatne, ale trwałe ubrania. Co ciekawe, kultowe amerykańskie jeansy również miały w sobie domieszkę włókien konopnych – były wówczas stosowane głównie przez farmerów i kowbojów, którym zależało na trwałym, niemal niezniszczalnym ubraniu roboczym. To dowodzi dwóch rzeczy – że właściwe przygotowane włókna konopne mogą być miłe w dotyku i miękkie ale zarazem niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
Włókna konopne są również odporne na negatywne działanie wilgoci i gnicie. To właśnie z uwagi na tę właściwość z włókien konopnych tworzy się liny cumownicze okrętów, worki marynarskie i wiele innych tekstyliów, które wykorzystuje się do produkcji lin żeglarskich, okrętowych, żagli, sieci rybackich, worków marynarskich, ale też trwałych węży strażackich.
Włókna konopne są ekologiczne i antyalergiczne. Do uprawy konopi nie wykorzystuje się zwykle zbędnych pestycydów i sztucznych nawozów, aby mieć jednak pewność co do ich jakości, konieczne jest po prostu wybranie sprawdzonego producenta, który albo sam uprawia konopie, albo pozyskuje je z pewnych, ekologicznych, polskich upraw.
Włókna konopne zastosowanie
Zastosowanie włókien konopnych nie ogranicza się jednak do wyżej wymienionych. Poza akcesoriami rybackimi i odzieżą, wysokiej jakości włókna konopne są również chętnie stosowane przez firmy zajmujące się produkcją chust i nosideł dla dzieci. Z kolei odzież z włóknami z konopi przeżywa obecnie swój renesans. Trwałe i antyalergiczne włókna konopne łączy się ze szlachetnym lnem, czy jedwabiem tworząc wysokogatunkowe mieszanki, które są przyjemne dla skóry, trwałe i nie wywołujące reakcji alergicznych. To, co w branży odzieżowej było dawniej normą, obecnie nie tylko wraca do łask, ale i uchodzi za materiał pożądany, luksusowy i niszowy.
Jak pozyskuje się włókno konopne?
Surowcem, z którego tworzy się włókno konopne, jest słoma konopi siewnej. Po zbiorach słoma roślin Cannabis Sativa jest poddawana specjalnym procesom, które przygotowują ją do czynności oddzielania włókien konopnych od twardego rdzenia rośliny. Włókna konopne są kategoryzowane według klasy i to ona na dalszych etapach produkcji będzie determinowała docelowe ich zastosowanie. Włókna konopne najwyższej klasy mogą być doskonałym surowcem np. w branży tekstylnej.
Włókna konopne są niezwykle pożądanym surowcem, którego praktyczny i ekologiczny wymiar zaczyna doceniać coraz więcej branż. Nic w tym dziwnego. W dobie trendu na wszystko to, co naturalne i ekologiczne, włókna konopne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ idealnie wpisują się w te kryteria.